Een seizoen met ups (veel) en downs (ook een paar)

Eigenlijk werd ik een beetje verrast door het voorstel van Chris Holdorp om mij non-playing captain van het 2de team te maken. Hij zou mij daarop dan ontlasten door NPC van het 1ste te worden. Daar moest ik wel even over nadenken (althans over het eerste deel), dat tweede deel had ik al langer in gedachten, dus kwam dit voorstel mij goed uit.

Het betekent wel weer een aantal avonden extra bezig voor de club, maar dat zag ik dan toch maar door de vingers. Ik ging akkoord, en kreeg gelijk een dilemma voorgeschoteld.
Enkele jonge spelers (Mats Bakker en Kasper van der Meulen) wilde ik toch al uit het vierde halen en mijn plan was om ze samen met Rick Smit in hetzelfde team te laten spelen. Maar in welk team?
In eerste instantie werd dat team 3, waarvan er dan dus enkele spelers naar team 2 zouden moeten. De keuze was gevallen op Emiel Piek en Adri Maijers.
Na een best wel pittige bestuursvergadering besloten we om dit om te draaien, dus de drie jeugdige spelers naar het 2de en de ervaring in team 3 houden. Daar moest dan nog wel een naam aan worden toegevoegd. Na enige discussie werd dit Karel Otto.
Toen is er iets mis gegaan, met name in de communicatie naar de betrokken (ervaren) spelers, waarvoor alsnog mijn excuses.

Deze keuze legde dus wel een flinke druk op de drie jonge musketiers.Maar wat bleek? Zij gaan daar heel goed mee om, getuige hun scores.Rick Smit scoorde 3½ uit 6 op gemiddeld bord 2! Kasper van der Meulen had ook 3½ punt, maar uit 7 partijen. Mats Bakker werd zelfs topscorer van het team met 4½ uit 7! Dat was beter dan de invallers die gezamenlijk 3 uit 7 scoorden.
Het hele team was dus vernieuwd, met Mats en Kasper als echt nieuwe spelers. Behalve zij kwam ook Ralph Versluis de gelederen versterken. Ook hij speelde een goed seizoen, met een score van 3½ uit 5 deed hij goed mee. Zijn TPR was de hoogste van het team, n.l. 1844. Kortom een fris team dat ook nog eens goed scoort!
Enkel de score van Nico duin bleef ver achter bij wat we van hem gewend zijn. Hij heeft dan ook enkele echte kanonnen tegen gehad, maar het was duidelijk niet zijn seizoen. Hopelijk volgend seizoen beter !

Om een indruk te geven van de teamprestatie ben ik even in het verleden gedoken.
Dit seizoen werden we 3de met 8 matchpunten en 29½ bordpunt. Ratinggemidelde 1687
In seizoen 2009-2010 hadden we een sterk team dat 9 MP haalde met 32 BP. Daarmee werd men 4de! Het team bestond uit:
Karel Keesman, Ruud van Schie, Piet Konijn, Willem van den Akker, Nico Duin, Dennis Keetman, Karel Otto en Maaike Keetman. . Ratinggemidelde 1733
Gaan we nog een jaar terug, vinden we behalve de al genoemde spelers ook Jean-Paul Ory op de lijst. Dat team werd 6de met 6 MP en 26 BP. Ratinggemidelde van dit team 1750!
Nog een jaar eerder zaten ook Johan Wester en Oscar van Ewijk nog in het team. Zij werden 5de met 5MP en 28 BP. . Ratinggemidelde van dit team was zelfs 1786!
Als je dit zo op een rijtje ziet, heeft het team bijzonder goed gepresteerd. Dat is uiteraard allemaal waar, maar er had nog meer ingezeten!

Ik loop in vogelvlucht door het seizoen.
De eerste wedstrijd werd verloren waar er tot vlak voor de tijdcontrole nog winst leek aan te komen. Enig lichtpuntje was dat de 3 bordpunten allen op naam van de reeds genoemde musketiers kwamen!
De tweede wedstrijd tegen een oppermachtig Anna Paulowna/Magnus werd terecht verloren, dus zaten we nog zonder punten. Maar zoals de geschiedenis ons wel meer heeft verteld, begint bij Alkmaar de victorie!
Het 5de van Waagtoren (waar Alexander, de broer van Ralph Versluis in speelt) werd met liefst 6-2 van de borden geblazen!
Daarna de enige wedstrijd die ik heb gemist vanwege verplichtingen voor het 1ste, tegen de Texelaars van En Passant. Dat werd 4-4, maar was volgens alle betrokkenen geen afspiegeling van de wedstrijd, er leek steeds een ruime winst aan te komen….
Dus hier lieten we weer een matchpunt liggen.
Toen werd het enige tijd rustig aan het front vanwege een aantal jaarlijks terugkerende zaken. Vervelend, maar ja, we dealen er maar mee. Kerst, oud en nieuw, Corus (sorry, sinds dit jaar Tata Steel Tournament).
Daardoor hoefden we pas weer in februari te spelen. Dat werd een uitwedstrijd tegen Caissa 3, de oude club van Ralph Versluis.
Bekijk je de uitslag van deze wedstrijd zou je kunnen denken dat dit een wedstrijdje voor de baard van de keizer was geweest. Dat vanwege liefst 6 remises! Al die remises gaven strijd tot na de eerste tijdcontrole, drie van hen zelfs tot aan de laatste seconden van de wedstrijd! Deze wedstrijd had beide kanten heen kunnen vallen, dus hebben we vrede met de uiteindelijk 4-4.
Frappant was wel dat tegelijk met ons het 1ste van Caissa tegen MSC speelde. Die wedstrijd was al helemaal afgelopen (6½ - 1½ voor de thuisclub die uiteindelijk kampioen werd in hun klas en volgend jaar ons eerste weer ontmoet) voordat bij ons de eerste uitslag op het formulier stond!
Met de twee laagst geklasseerde teams als laatste twee tegenstanders leek er voor ons geen vuiltje aan de lucht. Uiteindelijk pakten we de vier matchpunten, maar tegen Koedijk 2 werd het toch nog even zweten.
De laatste tegen Castricum 3 was inderdaad een formaliteit. Zij bleken over de hele breedte te zwak.
Al met al een geslaagd seizoen. Met een beetje geluk en wat meer slagkracht, hadden wij ons concurrent van AP/Magnus kunnen noemen hoewel ik mezelf realiseer dat dit een beetje overdreven is.

Ik heb nog wat cijfermateriaal bewaard voor het eind van dit epistel.

Als eerste de persoonlijke uitslagen:

Speler (gemiddeld bord) KNSB rating Behaalde punten Aantal partijen Rating Tegenstanders TPR
Nico Duin (2) 1845 ½ 5 1854 1503
Willem van den Akker (2,4) 1906 4 7 1778 1821
Piet Konijn 1 (2,7) 1786 7 1778 1778
Rick Smit (2) 1658 6 1774 1824
Ralph Versluis (4,6) 1741 5 1703 1844
Chris Holdorp (5,6) 1630 5 1654 1795
Mats Bakker (5,9) 1462 7 1656 1751
Kasper van der Meulen (7,4) 1470 7 1573 1573
Emiel Piek (8) 1610 ½ 1 1711 1711
William Thomson (5,5) 1830 1 2 1701 1701
Karel Otto (7,5) 1640 2 1644 1828
Anton Molenaar (8) 1562 0 1 1729 1052
Adri Maijers (8) 1650 0 1 1558 881

 

En tenslotte nog de eindstand:

Nr Team Matchpunten Bordpunten
1 Magnus/Anna Paulowna 1 13 36
2 Caissa 3 10 29½
3 Heerhugowaard 2 8 29½
4 Schaaklust 1 8 28½
5 En Passant 1 7 29½
6 De Waagtoren 6 6 25
7 Castricum 3 2 25
8 Schaakgroep Koedijk 2 2 21

 

Uw tevreden non-playing captain

Gerrit van Oostrum